Що таке клас точності лічильника електроенергії
Лічильники електроенергії - це надійні пристрої, здатні працювати тривалий час без заміни та ремонту. Однак є вимоги до його похибок при вимірюванні. І часто трапляється так, що прилад обліку, при заміні або першої його установці, доводиться купувати споживачеві самостійно, тому ви повинні знати, де подивитися клас точності електролічильника і що це таке.
Що це таке і де вказано
Коротке визначення: Цифра позначає максимальне значення похибки (відхилення), допустиме при вимірюванні споживаної електроенергії конкретним приладом, вимірюється у відсотках.
Електролічильники мають різний клас точності. Старі індукційні моделі, вже зняті з виробництва, мали великі похибки (більш 2.5%). У період спокою вони споживали значну кількість електроенергії, що призводило до підвищеної витрати електрики в країні. На малюнку вище представлений старий тип індукційного лічильника. У окружності зліва на панелі індикації вказано значення похибки 2,5%.
До недавнього часу такими пристроями були обладнані абсолютно всі будинки в побутовому секторі та квартири. Їх і сьогодні можна зустріти в приватному будинку в селі, в гаражах і на дачах. Але в останні 10 років застаріле обладнання замінюють.
На законодавчому рівні (а саме, згідно з ПУЕ, глава 1.5. П. 1.5.15) заборонено експлуатувати електролічильник з похибкою 2,5% і вище. До застосування фізичними особами дозволені пристрої, у яких клас точності 1 або 2. Тобто прилади обліку повинні встановлюватися в квартирі замість старого, після його виходу з ладу або закінчення терміну експлуатації.
На малюнку вгорі, для порівняння, показані два типи лічильників - нового і старого зразка, де вказана їх похибка.
Які бувають класи точності
Похибка електролічильника визначається його конструктивною особливістю і регламентується заводом-виробником. На заводі проводиться калібрування, після чого показання заносяться в паспорт виробу. Законодавчо встановлені терміни експлуатації і повірки лічильників в залежності від конструктивної особливості.
Після закінчення цього терміну експлуатація заборонена, слід замінити прилад або відправити його на повірку. Зараз за термінами повинні стежити власники. Якщо не дотримуватися зазначений норматив, то на власника можуть накласти штраф.
Відповідальність за користування простроченим електролічильників лежить на власнику. Для проведення повірки пристрій демонтується і передається в спеціалізовану лабораторію, де виробляють комплексну експертизу і перевіряють похибка вимірювання.
Якщо прилад обліку відповідає заводським показниками, то працівники лабораторії дають висновок про придатність пристрій до подальшої експлуатації, про що робиться запис в паспорті виробу. Несправний електролічильник ремонтують або списують.
Отже, по ПУЕ максимально допустима похибка індукційних приладів обліку електроенергії дорівнює 2. Однак, згідно із законом на 2020 рік з 1 липня повинні будуть встановлюватися «розумні лічильники» за рахунок держави. Виходячи з цього випливає, що власнику не потрібно буде займатися придбанням електролічильника, і знати яка у нього похибка 1 або 2, що краще. Цим будуть займатися організації, що виробляють заміну приладів обліку.
Облік електроенергії обов'язковий для всіх споживачів. Так, для юридичних осіб, фізичних осіб з трифазним вводом та інших великих споживачів електролічильники трифазного струму. Якщо у нього є такі електроустановки.
Залежно від потужності споживання використовують електролічильники з класом точності:
- Для господарюючих суб'єктів з приєднанням до мережі 35 кВ і потужністю до 670 кВт встановлюються лічильник електроенергії з похибкою не менше 1,0.
- Для під'єднання навантаження з напругою 110 кВ і більше, клас точності лічильника електроенергії повинен бути 0,5S.
- Облік споживаної електроенергії при навантаженні вище 670 кВт, застосовуються пристрої з точністю 0,5S і дозволяють фіксувати погодинні навантаження, а також мати можливість інтегруватися в систему обліку і пам'яті, здатну зберігати дані до 90 діб.
Все електролічильники, що застосовуються для комерційного обліку на високовольтних лініях, не можуть бути прямого включення. Для вимірювання споживаної електроенергії в цьому випадку, а також при споживанні струмів понад 100А застосовуються лічильники трансформаторного включення.
При напрузі підключення 110 кВ і більше, а також при потужності понад 670 кВт застосовуються прилади обліку з класом точності 0,5 і 0,5S. Споживачеві необхідно знати, який клас точності повинен бути у лічильника і 0,5 і 0,5S в чому різниця між цими показниками.
Основні відмінності полягають в наступному:
- Похибка 0,5 не дозволяє враховувати всю електроенергію, що призводить до більшого обсягу недоврахованої електроенергії, в порівнянні з 0,5S.
- Різниця в показаннях становить 0,75%.
- Лічильники з похибкою 0,5 не проходять перевірку і бракуються.
При виході пристрою з ладу або закінчення терміну експлуатації обов'язкове заміна таких лічильників на прилади з похибкою 0,5S.
ВАЖЛИВО! Показання на приладі залежать від класу точності електролічильника та трансформатора струму.
Поради щодо вибору лічильника
Лічильник призначений для підрахунку споживаної електроенергії. При цьому не всі розуміють, на що впливає клас точності.
Чим він вищий, тим точніше свідчення, а це значить, що споживач не переплачує за електрику.